İçeriğe geç

Sepet

Sepetiniz boş

Makale: Audemars Piguet Royal Oak Hakkında 5 Temel Bilgi

Audemars Piguet Royal Oak Hakkında 5 Temel Bilgi
Audemars Piguet

Audemars Piguet Royal Oak Hakkında 5 Temel Bilgi

Muhtemelen Audemars Piguet Royal Oak’ı çoktan duymuşsunuzdur. Ve muhtemelen onu tasarlayan Gérald Genta’yı da duymuşsunuzdur. Ama Genta’nın aslında Royal Oak Offshore’dan nefret ettiğini biliyor muydunuz? AP Royal Oak, şüphesiz şimdiye kadarki en popüler ve ikonik saatlerden biridir, ancak AP Royal Oak Offshore da yavaş yavaş efsanevi statüsünü kazanmıştır. Hem Royal Oak hem de Royal Oak Offshore hakkında daha fazlasını öğrenelim ve ortak hikâyelerinin ne olduğunu görelim.

AP Royal Oak’ın Hikayesi

Hikaye, 1972’de tanıtılan AP Royal Oak “Jumbo” ile başlıyor. 39 mm kasa boyutuyla gerçekten o dönem için büyük bir saati. Geniş entegre bileziğinin çok teknik ve endüstriyel bir görünümü vardı. Daha küçük, çoğunlukla takım elbise saatlerinin yaygın olduğu bir dünyada hemen göze çarpıyordu. Üstelik Royal Oak oldukça pahalıydı. Kuvars devriminin ortasında AP’yi kurtarması gereken saat, başlangıçta sınırlı bir kitleye hitap eden üst düzey bir saat olarak karşımıza çıktı. Paslanmaz çelik kasa ile piyasaya sunulan saat, 3.300 İsviçre Frank fiyat etiketine sahipti. Bu rakkam, altın bir Patek Philippe  dress watch'tan veya bir Rolex Submariner’dan on kat daha fazlaydı.

Ama bu saati olağanüstü yapan sadece fiyatı değildi. Genta, bu modeldeki tasarımıyla; şekiller, malzemeler, mühendislik ve uygulamalar açısından farklı opsiyonları deneyerek tamamen yeni bir saat kategorisi yarattı. Çoğunuzun bildiği gibi Genta; Patek Philippe Nautilus ve IWC Ingenieur modellerini tasarlamaya devam edecekti. Adı geçen bu 3 modele baktığımızda, Genta bu 3 ikonik modelde aynı tasarım dili kullandığını görürüz.

Audemars Piguet Royal Oak Konseptinin Büyüsü

Genta, Royal Oak için sekizgen bir çerçeve, Nautilus için kare bir çerçeve ve Ingenieur için yuvarlak bir çerçeve kullandı. Genta; Royal Oak’u tasarlarken çok tartışılan güzel bir saat yaratmanın peşinde değildi. AP Royal Oak’ın büyüsü, saatin bir dizi temel bileşeninde bulunmaktadır. Birincisi, “endüstriyel görünümü ve görünür vidaları ile sekizgen çerçevesi”, ikincisi entegre bileziği ve üçüncü ana unsur ise saatin şık durmasını sağlayan ve takmayı keyifli hale getiren ince profilidir. Bu üçüncü unsur, Royal Oak Offshore’da da görülen ancak genellikle gözden kaçan çok önemli özelliklerdir.

Genta; istenilen konsepti mümkün olan en iyi şekilde hayata geçirmek için malzemeler ve mühendislik seçenekleri üzerinde çeşitli deneyler yaptı. Audemars Piguet‘in de bu saati hayata geçirmek için ultra ince bir mekanizma tasarlaması gerekiyordu. Bu harika mekanizmanın kalınlığı yalnızca 3,05 mm’dir ve Royal Oak “Jumbo”nun genel profili yalnızca 7 mm kalınlığındadır. İlk prototipler için AP, nihai üretim modellerinde bulunan paslanmaz çelik yerine beyaz altın kullandı. Nihai sonuç, 1972’de Basel Fuarı’ndaki tanıtımıyla saat dünyasını şok etti ve birkaç yıl sonra bu model, saatlere bakış açımızı yeniden tanımlayan çığır açan bir saat olarak tanınacaktı.

 

Onywatch tarafından tamamen el ile üretilen saat kutusu modellerini görmek için tıklayın.

Audemars Piguet Royal Oak'ın Güncel Durumu

Tanıtılmasından elli yıl sonra, Gérald Genta’nın Royal Oak modeli dünyanın en tanınan saatlerinden biri olmakla kalmayıp, aynı zamanda en popüler saatlerden birisi olmuştur. Yakın bir tarihte, marka tamamen yeni Royal Oak koleksiyonunu tanıttı. Diğer taraftan, AP tasarım ekibinin Royal Oak modelinde önemli bir değişiklik yapmaması da dikkat çekmektedir. Markanın yaptığı küçük güncellemeler, hayranların gözünden kaçmasa da Genta’nın konsepti ve tasarımı büyük ölçüde dokunulmadan kaldı. Bunun, saatin piyasaya sürülmesinde elli yıl geçtiğini düşününce, etkileyici bir başarı olduğunu kabul etmek gerekiyor.

AP Royal Oak Offshore

Ancak bu, AP’nin Royal Oak koleksiyonunu büyütmeye çalışmadığı anlamına gelmemektedir. 1989’da AP CEO’su Stephen Urquhart, o zamanlar 22 yaşında olan tasarımcı Emmanuel Gueit’ten AP Royal Oak’ın daha genç bir kitleye hitap edecek yeni bir versiyonunu yaratmasını istedi. Bu görevde başarılı olmak için Gueit, saatin hatlarını radikalleştirerek “tipik” bir erkek saati geliştirmeye çalıştı: Yani, daha büyük, daha kalın ve daha cesur bir model. Saat, devasa bir lastik conta ve çerçeve ile oluşturulmuş ve birleştirilmiştir. Sonuç, 16 mm kalınlığında, 42 mm paslanmaz çelik bir saat oldu. Bu yeni model; oldukça ağır paslanmaz çelik bileziğiyle, klasik Royal Oak’ın olağanüstü görünen ve hissettiren bir versiyonu olarak tanımlanabilir. 42 mm’lik bu saat, zamanına göre oldukça büyüktü ve ona “Canavar” takma adını kazandırdı.

Saatleriniz için firmamız tarafından üretilen kordon modelleri bu linkte.

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Modeli, Gérald Genta’yı Neden Öfkelendirdi?

Ancak Urquhart, ikonik Audemars Piguet Royal Oak’a yapılan bu yeni yaklaşımın herkesin takdir etmeyeceği cesur bir hareket olduğunun da farkındaydı. Bu nedenle, Offshore’un tanıtımını birkaç yıl ertelendi ve nihayet 1993’te Baselworld’de tanıtıldı. Pek çok saat tutkunu, yeni Royal Oak Offshore’dan pek etkilenmedi. Ya Genta? Yıllar sonra verdiği bir röportajda Gérald Genta “Offshore modelinde, Royal Oak’ının temel tasarım prensiplerinin tamamen yok edildiğini” ifade etmiştir.

Mermer saat standı modellerini görmek için tıklayın.

Audemars Piguet Fiyatları

AP Royal Oak Offshore piyasaya sürüldükten yaklaşık otuz yıl sonra, yavaş yavaş da olsa populeritesi arttı. “Canavar” olarak bildiğimiz ilk referans 25721ST, özellikle çok beğenilen bir klasik haline geldi. Bu değerlenme aynı zamanda fiyatların yavaş ama istikrarlı bir şekilde artmasına neden oldu. Genel olarak normal Audemars Piguet Royal Oak ve Royal Oak “Jumbo” referanslarının fiyatları son yıllarda hızla yükselirken ve ardından bu yılın başlarında düşerken, Royal Oak Offshore modellerinin fiyatları zaman içinde kademeli olarak artmıştır.

Yorum yazın

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce incelenir.

Read more

Patek Philippe Saatler Neden Pahalıdır?
Nautilius

Patek Philippe Saatler Neden Pahalıdır?

Patek Philippe, şüphesiz saat sektörünün en önemli markalarından biri. Marka, zengin geçmişi, güçlü pazar performansı ve teknik dehaları sayesinde koleksiyonerler arasında inanılmaz derecede popüle...

Daha fazlasını oku
Blancpain Fifty Fathoms ve Diğer Blancpain Modelleri
Blancpain

Blancpain Fifty Fathoms ve Diğer Blancpain Modelleri

Bu yıl, ilk dalış saati olan Blancpain Fifty Fathoms’un 70. yıl dönümü. Marka en eski saat üreticisi olduğunu iddia etmekle beraber, sektördeki diğer isimlerle karşılaştırıldığında çok az ilgi görm...

Daha fazlasını oku